Bronisława Piłsudskiego zmagania z losem

Stowarzyszenie Historyczne im. ks. mjr. Szczepana Walkowskiego ponownie gościło u Stowarzyszenia Kocham Polskę — tym razem z prelekcją historyczną opowiadającą o zawiłych losach brata Józefa Piłsudskiego, o rok starszego Bronisława. Niewielu wie o istnieniu tej interesującej postaci, a jest ona warta poznania. Tę ważną lekcję poprowadziła pani Ania Świegot oraz pan Eugeniusz Tomaszek.

Wystąpienie rozpoczyna scenka rodzajowa przedstawiająca Bronisława Piłsudskiego i jego dawną, młodzieńczą miłość, Marynię, w lwowskiej kawiarni pijących węgrzyna i jedzących Sachertorte. Później rozpoczęła się właściwa prelekcja.

Słuchaczom przybliżono najpierw rodowód Piłsudskich, a następnie opowiedziano o pewnym nieudanym zamachu, w wyniku którego Bronisław trafił na katorgę na wyspie Sachalin. Prelegenci opisują jego pracę oraz początki działalności naukowej, a także zawiłości życia osobistego — małżeństwo i życie rodzinne. W dalszej części opowieści Piłsudski wyjeżdża z Sachalina i jednoczy się z bratem w Zakopanem. Spotyka także swoją dawną miłość, z którą rozłączył go los. Uczucie odżywa jednak zamiast zakochani zdążą się sobą nacieszyć, Marynia umiera na raka piersi. Bronisław jeszcze przez jakiś czas walczy z niezrozumieniem w środowisku naukowym i akademickim oraz z samotnością po stracie ukochanej. Zaledwie pół roku przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości umiera w odmętach Sekwany — zakładano samobójstwo, jest to jednak nie potwierdzone.

Prelekcja stanowiła ogromne ubogacenie historyczne i kulturowe dla słuchaczy — gołym okiem widać było ogromne zainteresowanie zebranych. Pierwszy odczyt odbył się w Centrum Opiekuńczo—Mieszkalnym w Perlejewie, gdzie zgromadzili się podopieczni placówki wraz z mieszkańcami. Następnie prelegenci wystąpili w Putkowicach w podobnej placówce. Trzecie wystąpienie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Repkach, gdzie wsparli ich przedstawiciele Stowarzyszenia Kocham Polskę w osobach pani Anny Leoniak, państwa Anny i Dariusza Arasim oraz pana Jacka Kobylińskiego. Swoje Podlasie tournee zakończyli w Zespole Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim.

Prelekcja panią Ani Świegot i pana Eugeniusza Tomaszka to niezapomniane przeżycie — pełne kostiumów z epoki oraz zdjęć i rekwizytów. Liczymy, że wkrótce nadejdzie okazja, aby mogli ponownie odwiedzić Podlasie — tym razem z prelekcją o Józefie Piłsudskim i jego drugiej żonie.

Fotorelacja dostępna poniżej.

Możesz również polubić